به نام خدا
سلام

مدتها قبل از رییس جمهور شدن اوباما و در دوران تبلیغات انتخاباتی آمریکا به یاد دارم که مهمترین شعار اوباما سیاست تغییر بود و هدف از این تغییر بنا نهادن صلح نهانی برای همه ملتها بود.
اما به نظر من و خیلیها مشخص بود که این فقط یک شعار سیاسی برای تغییر وجهه خراب شده آمریکا در جامعه جهانی و همچنین راهی برای بدست آمدن کرسی ریاست جمهوری برای حزب دموکرات آمریکا بود. چرا که هزینه هایی که در راه حمله به عراق و افغانستان خرج شده از بودجه ملی آمریکا هست نه جیب بوش یا هر شخص دیگه که بخواد با تغییر رییس جمهور کل سیاستها عوض بشه و باعث خسارات زیاد به آمریکا بشه. الان هم آمریکا تا موقعی که نتونه بیش از اون چیزی که در حمله به عراق و افغانستان خرج کرده از این کشورها برداشت کنه. از این کشورها خارج نخواهد شد.
موضوع دیگه هم مربوط میشه به موضوع هسته ای ایران که در این مورد هم تغییری در سیاستهای دولت اوباما مشاهده نشد بلکه در تازه ترین اظهار نظری که از این طرف بیان شده بطور ضمنی ایران رو در صورت ادامه دادن مسیر خودکفایی در زمینه هسته ای به حمله هسته ای تهدید کرده. در زیر مطلبی در همین مورد از سایت تحلیلی خبری عصر ایران تقدیم شما می کنم.

آمریکا ، ایران و کره شمالی را تهدید به حمله اتمی کرد

دولت باراک اوباما رییس جمهور ایالات متحده روز گذشته (سه شنبه ) استراتژی جدید هسته ای آمریکا را در 50 صفحه منتشر کرد .

به گزارش عصر ایران در این استراتژی جدید که در آستانه امضای معاهده کاهش زرادخانه هسته ای بین آمریکا و روسیه و نیز در آستانه تشکیل اجلاس بین المللی امنیت هسته ای ( 12 و 13 آوریل  در هفته آینده در واشنگتن ) ، منتشر شد تغییراتی در استراتژی پیشین هسته ای آمریکا اعمال شده است .

بر اساس استراتژی هسته ای پیشین آمریکا که یادگار دوران جنگ سرد است ، تهدید به کارگیری سلاح های هسته ای هم به عنوان ضربه نخست ( first strike ) و هم به عنوان عامل بازدارنده ( detterence  ) مورد توجه بود .

به عبارت دیگر در استراتژی هسته ای جنگ سردی آمریکا تهدید اصلی هسته ای از جانب کشورهای رقیبی چون روسیه و چین محسوب شده  و تلاش برای ارتقای توان بازدارندگی هسته ای و " توازن وحشت " ( balance of terror  )
به عنوان سنگ بنای راهبرد هسته ای ایالات متحده مورد توجه بود .

اما در بازنگری جدید در استراتژی هسته ای آمریکا تهدید گروه ها و سازمان های تروریستی و کشورهای حامی تروریسم مورد توجه قرار گرفته است و ضمن اینکه به کشورهای غیر اتمی ملتزم و عضو پیمان " منع گسترش سلاح های هسته ای / Non Proliferation Treaty  = NPT ) تضمین داده شده که آمریکا به هیچ وجه علیه آنها از سلاح های هسته ای استفاده نخواهد کرد ، در این زمینه دو استثنا مورد توجه قرار گرفته است .

ایران و کره شمالی از نظر استراتژی جدید هسته ای دولت اوباما به عنوان دو کشور استثنا در این زمینه ذکر شده است که واشنگتن در قبال این دو کشور هیچ تضمینی درباره عدم به کارگیری سلاح های هسته ای قایل نیست .

به عبارت دیگر در استراتژی جدید هسته ای آمریکا ، واشنگتن به تمامی جهان و کشورهای غیر اتمی تضمین می دهد که هیچ گاه علیه آنها از سلاح های هسته ای خود استفاده نمی کند و تنها ایران و کره شمالی از دایره این تضمین مستثنی شده اند .

در این راهبرد جدید که روز گذشته از سوی دولت اوباما اعلام شد اشاره شده که حتی اگر آمریکا مواجه با حملات شیمیایی ، بیولوژیک و سایبری فلج کننده شود ، از کاربرد سلاح های هسته ای برای پاسخ دادن به حملات مزبور خودداری خواهد کرد .

دولت اوباما مدعی است که در راهبرد جدید هسته ای خود علاوه بر اینکه به تمامی جهانیان تضمین نوید محدود سازی کاربرد سلاح های هسته ای را داده ، کشورهایی که از نظر واشنگتن حامی تروریسم خوانده شده و یا کشورهایی که در جهت ساخت سلاح های هسته ای تلاش می کنند ، در چارچوب این راهبرد جدید تحت انزوا و فشارهای بین المللی بیشتری قرار خواهند گرفت .

مستثنی کردن ایران و کره شمالی از تضمین عدم به کارگیری سلاح های هسته ای و به عبارت بهتر تهدید تلویحی این دو کشور به کارگیری سلاح های هسته ای علیه آنها ، خود می تواند یک دلیل محکم و منطقی برای این دو کشور برای اتمی شدن باشد چون  وقتی که قدرت اتمی بزرگی چون آمریکا در راهبرد هسته ای خود به طور علنی این دو کشور را تهدید به حمله هسته ای می کند ، آیا برای این دو کشور راهی به جز اتمی شدن برای تضمین امنیت می ماند ؟

البته از نظر واشنگتن یک راه میان بر برای این دوکشور برای تضمین امنیت شان در راهبرد هسته ای جدید وجود دارد و آن راه میانه ، تسلیم محض در برابر خواست ها و فشارهای ایالات متحده و جامعه جهانی است !

**************************
اما در همین زمینه هم رییس جمهور احمدی نژاد که به ارومیه سفر کرده بود در جمع کثیرمردم ارومیه و در پاسخ به سخنان اوباما مطالب جالبی بیان کردند که شما را به خواندن ان دعوت می کنم


*****

رئیس جمهور خطاب به اوباما گفت: شما تازه از راه رسیده‌اید یك مقدار صبر كنید تا سرد و گرم را بچشید؛ دلیلی ندارد كه هر حرفی به شما گفتند آن را تكرار كنید و بدان گنده‌تر و گردن كلفت‌تر از تو نیز نتوانستند هیچ غلطی بكنند.
به گزارش خبرگزاری ها، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور كشورمان در سخنانی در جمع مردم آذربایجان غربی كه در ورزشگاه تختی این استان حضور یافته بودند با بیان اینكه ما سخنان اوباما را به حساب ناپختگی و ناشی‌گری او می‌گذاریم گفت: آقای اوباما تازه در عرصه‌های بالای سیاست وارد شده و در حال تجربه است و این جور كه اطرافیان او به ما پیغام می‌دهند تحت فشار گروه‌های سرمایه داری و صهیونیستی است و نمی‌تواند تصمیمات درستی را اتخاذ كند و ما این موضوع را به حساب ناشی گری او می‌گذاریم.

وی اضافه کرد: از روز اولی كه آقای اوباما آمد برخی بر این باور بودند كه آقای اوباما فقط نقش یك ماسك و نقاب را بازی می‌كند و او را آورده‌اند تا ملت‌ها را فریب دهند و برخی معتقد بودند كه اساس كار آمریكا همان اقدامات و اندیشه‌های آقای بوش است و آنها چون شكست خورده‌اند تلاش كرده‌اند ظاهر قضیه را عوض كنند و با ماسك جدیدی به صحنه بیایند البته ما علاقه‌ای نداریم كه این نظریه درست باشد و حتی این حرفی كه آقای اوباما زده است بوش به زبان نیاورده است بوشی كه دستش به خون ملت‌ها آغشته است و جنایتكار ترین رئیس جمهور تاریخ آمریكا و منفورترین شخصیت آمریكایی است او چنین حرفی نزده است.

رئیس جمهور ادامه داد: ما از قبل اعلام كرده بودیم كه سیاستمداران آمریكایی و مادی گرا و دنیا پرست هر جا كه در مقابله منطقه و قانون و حرف حساب كم می‌آورند مانند كابوها و آرتیست‌های فیلم‌های گاوچران‌های آمریكایی بلافاصله دست خود را روی سلاح خود می‌گذارند.

احمدی نژاد خطاب به اوباما گفت: آقای اوباما شما تازه از راه رسیده‌اید یك مقدار صبر كنید تا عرقت خشك شود و سرد و گرم را بچشی و مراقبت كن و هر كاغذی كه جلوی تو گذاشتند دلیلی ندارد كه آن را بخوانی و یا هر حرفی كه به تو توصیه كردند دلیلی ندارد كه آن حرف را تكرار كنی و بدان گنده‌تر و بزرگتر از تو و گردن كلفت‌تر از تو نیز نتوانست از این غلط‌ها بكند تو جای خود داری.

وی افزود: آقای اوباما مراقب باش كه اگر بخواهی پا در مسیر آقای بوش بگذاری پاسخ ملت‌ها همان پاسخ دندان شكنی است كه به بوش دادند.

رئیس جمهور ادامه داد: برخی می‌گویند كه این حرف را آقای اوباما نگفته و بیانیه رسمی دولت آقای اوباما بوده است اما این چه تفاوتی می‌كند چرا كه بیانیه رسمی دولت اوباما مسئولیتش بر عهده آقای اوباما است و من نصحیت می‌كنم چرا كه ما علاقه نداریم سرنوشت اوباما مانند آقای بوش شود و باید در رفتار، كلام و كلام دولت‌مردان خود دقت كند. چرا كه امروز ملت‌های از دولت آمریكا خسته شده‌اند.

دولت باراک اوباما رییس جمهور ایالات متحده روز گذشته (سه شنبه ) استراتژی جدید هسته ای آمریکا را در 50 صفحه منتشر کرد .
از نظر استراتژی جدید هسته ای دولت اوباما ایران و کره شمالی به عنوان دو کشور استثنا در این زمینه ذکر شده است که واشنگتن در قبال این دو کشور هیچ تضمینی درباره عدم به کارگیری سلاح های هسته ای قایل نیست .
به عبارت دیگر در استراتژی جدید هسته ای آمریکا ، واشنگتن به تمامی جهان و کشورهای غیر اتمی تضمین می دهد که هیچ گاه علیه آنها از سلاح های هسته ای خود استفاده نمی کند و تنها ایران و کره شمالی از دایره این تضمین مستثنی شده اند .

احمدی نژاد با اشاره به بیانیه نوروزی اوباما گفت: آقای اوباما بیانیه نوروزی داده است و در آنجا گفته است كه آنها تلاش كرده‌اند ایران را از انزوا خارج كنند اما ایرانی‌ها نپذیرفتند خیلی ممنون ما را به خیر و به شما امید نیست شر نرسانید.

وی گفت: امروز چه كسی در دنیا منزوی است آنها در كاخ شیشه‌ای‌ نشسته‌اند و رابطه‌شان با دنیا قطع است و خیال می‌كنند كه ملت ایران منزوی است اما آن كسی كه منزوی است كه نمی‌تواند با ملت‌ها ارتباط برقرار كند و آن كسی منزوی است كه وقتی می‌خواهد به عراق سفر كند و در همان عراقی كه تحت اشغال آنها است و می‌خواهد در پایگاه آمریكایی‌ها صحبت كند جرات ندارد كه این سفر را از قبل اعلام كند و همیشه بعد از اینكه سفر به پایان می‌رسد خبر آن را اعلام می‌كنند حال چه كسی منزوی است در حالی كه مسئولان ایرانی به عراق سفر می‌كنند و به زیارت و بین مردم می‌روند و ترس و واهمه ای ندارند و از قبل هم آن را اعلام می‌كنند.

رئیس جمهور با اشاره به سفر خود به افغانستان گفت: ما می‌خواستیم به افغانستان برویم همان افغانستانی كه امروز بیش از 100 هزار نیروی آمریكایی و ناتو در آنجا حضور دارد و به نوعی افغانستان تحت تصرف و اشغال آنها است اما ما از یك هفته قبل اعلام كردیم كه در فلان روز و در فلان ساعت وارد افغانستان می‌ویم اما آن آقا به افغانستان رفت و زمانی كه افغانستان خارج شد خبر حضورش اعلام شد حال چه كسی در دنیا امروز منزوی است.

رئیس جمهور ادامه داد: هدفمند كردن یارانه‌ها یك گام بلند در اجرای عدالت است و انشاءالله با همراهی ملت اجرا خواهد شد و اجرای آن همچنین نیازمند همراهی همه قوا است كه امیدواریم نمایندگان مجلس نیز موانع جزئی را از سر راه اجرای این طرح بردارند تا دولت بتواند با اجرای آن زمینه حل همه مشكلات اقتصادی را فراهم كند


****************

اما من هم در تایید سخنان رییس جمهور می گم که آمریکا هیچ غلطی نمی تونه بکنه .

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 19 فروردین 1389    | توسط: سعید    | طبقه بندی: عمومی، سیاسی، اخبار،     | نظرات()