شکست انقلاب رنگی؛ در قرقیزستان بعد از 5 سال، در ایران بدو تولد


 پس از حدود 5 سال حکومت برخواسته از انقلاب گل لاله ای قرقیزستان این حکومت با تلافات گسترده سقوط کرد.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»، چهارم فروردین 1384 رژیم به ارث رسیده از دوران حاكمیت كمونیستی در قرقیزستان به دلیل دخالت های آمریکا برای برچیدن حکومت های کمونیستی شوروی سابق  سقوط كرد و مخالفان عسكر آقایف به حکومت رسیدند.كمتر كسی تصور می كرد كه شورش های موسوم به انقلاب گل لاله تنها بعد از پنج سال به ضد خود بدل شود و به این زودی رژیم برخاسته از انقلاب رنگی در قرقیزستان با موج فزاینده ای از شورش ها و مخالفت های مردمی مواجه شود ، آنگونه كه همگان مرحله ای از جابجایی قدرت به شیوه ای خشونت بار را در قرقیزستان شاهد بودند .

اما 5 سال حضور و جولان نزدیکان سیاسی آمریکا و به ویژه قربان بیك باقی یف رئیس جمهور سابق وی به همن دلایل که انقلاب رنگی را به راه انداخته بود یعنیغصب قدرت و خویشاوند سالاری ، ایجاد انحصار اقتصادی و واگذاری فرصت ها به نزدیكان دولت، فساد اداری، محدود كردن آزادی های مدنی و بویژه ایجاد محدودیت برای رسانه ها از سمتش خلع شد

با سقوط این دولت که حاصل از نظریات کاخ سفید و سازمان سیا بود ÷س از اوکراین این دومین دولتی بود که نشان داد عمر انقلاب های مخملی به نیم دهه هم نمی رسد.

اما چرایی بروز انقلاب های رنگی  و جولان چند ساله و سپس سقوط در این کشور ها و شکست در نطفه این حرکت در ایران را می توان به رهبری حکیم و نیز درک سیاسی بالای مردم ایران دانست.

شباهت های گسترده ای میان حرکت موسوی و حامیانش با انقلاب های رنگی کشورهای منشعب از شوروی سابق در انتخاب رنگ و بهانه تقلب در انتخابات و کشته سازی و شعارهایی چون دروغ گو خواندن رقیب و  ... نشان از هماهنگی و پیشروی یکسان دارد که البته سد اصلی این حرکت در ایران رنگ باخته بودن شعارهای موسوی بود.

شعار آزادی و هماهنگی موسوی با راهبرد براندازی که از سوی آمریکا برای ایران هدایت می شد در نگاه مردم ایران آنقدر زشت امد که اجازه پیش روی به موسوی را نداد.

عدم تمایل مردم ایران به زیر بار دیکتاتوری رفتن و حمایت از دروغ های موسوی باعث شد تا مردم ایران طی 8 ماه با گذشت از جان و مال خود فتنه را خاموش کنند.

به نظر می آید عبور از فتنه سبز در سال گذشته با هدایت رهبری و خواست و تبعیت ملت تنها دلیل شکست گسترده کودتای مخملی در ایران بود.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 22 فروردین 1389    | توسط: سعید    | طبقه بندی: سیاسی، اخبار،     | نظرات()