برگرفته از جیم

اصولا در ادبیات سؤال با علامت «؟» مشخص می‌شود و رسم بر این است که بعد از این علامت معروف جهانی، جوابی برای مورد سؤال داده می‌شود. ولی این یک قانون ادبی است و در مکالمه‌های بین مردم و مسئولین، بعد از علامت فوق گاها «!»، «...»، «بیب» و یا حتی «؟» هم دیده می‌شود!

مثلا این سؤال که چرا با توجه به تاکیدهای مقامات عالی رتبه کشور برای بازسازی و احیا شهر توس زادگاه شاعر بلند آوازه کشورمان فردوسی اتفاقی در خور توجه نیفتاده است؟ و چرا پس از گذشت سالیان متمادی، خانه منتصب به او در روستای «پاژ» تبدیل به خرابه‌ای می‌شود که به غیر از یک نوشته کوچک، نشانی از فردوسی کبیر ندارد؟

چرا پروژه برق‌رسانی به ترکمنستان که پنج سال پیش به درستی و به دلیل مخدوش ساختن منظر آرامگاه فردوسی متوقف شده بود؛ در چند روز گذشته و نزدیک روز بزرگداشت فردوسی دوباره آغاز شده است؟ چرا بعد از مطلع شدن از این خبر باید با نا امیدی بگوئیم: ما را به خیر تو امیدی نیست شر مرسان!

چرا آرامگاه فردوسی که بایستی همانند آرامگاه سایر ادیبان پارسی‌گو به عنوان نمادی ارزشمند بر فراز فرهنگ و تمدن این مرز و بوم سرفرازی کند از امکانات اولیه محروم است تا جایی که پس از سال‌ها، در دیماه سال گذشته خبر مجهز شدن این مکان را به سرویس‌های بهداشتی و نمازخانه داشتیم!

چرا تا وقتی کسی میراث‌مان را تهدید نکند خودمان به فکر آن‌ها نیستیم؟ در موضوع خلیج فارس، اصلیت ایرانی مولوی و ... به درستی و بارها جهت‌گیری‌هایی صورت گرفت؛ آیا لزوما باید رسانه‌های مغرض عربی و غربی عنوان مجعولی را برای فردوسی عزیز نیز بر سر زبان‌ها بیاندازند که به فکر بیفتیم! که تازه در این صورت برای اثبات مدعای خودمان از فرستادن دوربین‌های صدا و سیما به زادگاه فردوسی هم معذوریم!

و البته اگرچه تا اینجا مطلب تشویق به جواب دادن بود ولی در اوقاتی هم احتمالا سکوت بهتر باشد مثلا وقتی که یک توریست خارجی از شما آدرس زادگاه فردوسی را می‌پرسد شاید بهتر باشد او را از بازدید منصرف کرده و با اهدای یک شاهنامه او را بی خیال ماجرا کنید.

به هر حال در پس این همه نام‌گذاری‌های فردوسی بر روی دانشگاه، خیابان، سینما، بازار، مدرسه و... که مسلما ذهن پرسشگر نسل امروز ما را در گیر می‌کند آرامگاه و زادگاهی مورد انتظار است که در خور این تعدد و البته جایگاه بلند فردوسی باشد.


نوشته شده در تاریخ جمعه 24 اردیبهشت 1389    | توسط: سعید    | طبقه بندی: مردان خراسانی، عمومی،     | نظرات()