سلام

امروز 25 اردیبهشت روز بزرگداشت مقام فردوسی شاعر پرآوازه فارسی و پدر شعر ادب و فرهنگ فارسی و ناجی زبان و فرهنگ ایرانی و فارسی است.
به خود می بالیم و به شهرمان که چنین مرد بزرگی را در کنار خود داریم.
امسال نیر همانند سالهای پیش برنامه هایی برای گرامی داشت این روز در مشهد تهران و چند شهر دیگر ایران و همچنین در مرکز فرهنگی برلین برگزار می شود.


خلاصه ای از برنامه های امسال:
همزمان با ۲۵ اردیبهشت روز ملی بزرگداشت فردوسی مشهد پایتخت معنوی ایران کانون فردوسی شناسان و شاهنامه پژوهان شده است. به همین مناسبت عصر روز گذشته دانشگاه فردوسی شاهد همایش بزرگداشت فردوسی و زبان فارسی بود که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس و اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی و همچنین فردوسی شناسان ایران و کشورهای منطقه حضور داشتند. این مراسم امروز نیز ادامه می یابد. به همین مناسبت مراسم ثبت ملی آیین نقالی و شاهنامه خوانی در محل پارک علم و فناوری با حضور مقامات و برخی مسئولان کشوری برگزار می شود. افتتاح باغ شاهنامه در ۲۹ اردیبهشت از دیگر برنامه های بزرگداشت احیاگر زبان فارسی است. نمایش نسخه های خطی نفیس شاهنامه از امروز تا ۳ خرداد هم در موزه فردوسی برپا است. رونمایی تابلوی گذر سیاوش از آتش در شهر توس را می توان از جذاب ترین برنامه های گرامیداشت شهریار سخن فارسی در مشهد دانست.

نوشته شده در تاریخ شنبه 25 اردیبهشت 1389    | توسط: سعید    | طبقه بندی: مردان خراسانی، اخبار، مطالب جاری وبلاگ و من، عمومی،     | نظرات()