پیروزی ایران در شبیه‌سازی جنگ در بروكینگز

خبرگزاری فارس: یك موسسه مطالعاتی در واشنگتن اخیرا جنگی ساختگی میان ایران، اسرائیل و آمریكا را شبیه‌سازی كرده است كه نشان می‌دهد چنین اقدامی در واقعیت نتایجی بسیار ناگوار را به همراه خواهد داشت و رژیم صهیونیستی نیز در نهایت مجبور خواهد شد هزینه‌ای سنگین بابت چنین اقدامی بپردازد.


به گزارش فارس، روزنامه آمریكایی "مك‌كلاچی " در گزارشی به بررسی جزئیات یك شبیه‌سازی جنگ كه چندی پیش در مركز سیاست خاورمیانه "سابان " بخشی از موسسه مطالعاتی "بروكینگز " در واشنگتن به منظور شبیه‌سازی جنگ میان آمریكا، اسرائیل و ایران صورت گرفت، پرداخت و برخی نتایج ناگواری را نیز كه چنین اقدامی در واقعیت می‌تواند به همراه داشته باشد، مطرح كرد و تاكید كرد كه چنین اقدامی تمامی امیدها را برای دستیابی به راه‌حلی برای موضوع هسته‌ای ایران از بین خواهد برد.

گزارش این نشریه آمریكایی اینگونه آغاز می‌شود: اینجا یك شبیه‌سازی جنگ است كه ایران، اسرائیل و آمریكا را شامل می‌شود و نشان می‌دهد كه چنین اقدامی در واقعیت می‌تواند چه نتایج ناخواسته‌ و ناگواری را به همراه داشته باشد؛ نتایجی كه قطعا از كنترل خارج خواهند شد.
این گزارش در ادامه مراحل شروع این شبیه‌سازی را اینگونه توصیف كرد: با وجود شكست دیپلماسی و نیز با وجود اطلاعات ارزشمندی كه به تازگی درباره 2 تاسیسات هسته‌ای جدید محرمانه ایران بدست آمده است، اسرائیل حمله‌ای پیش‌دستانه را علیه تاسیسات هسته‌ای تهران آغاز می‌كند. این حمله موفق است و 6 سایت مهم هسته‌ای ایران را نابود می‌كند و تلاش ایران را برای دستیابی به یك بمب هسته‌ای، سالها به تعویق می‌اندازد.
اما آنچه كه بعد از آن اتفاق خواهد افتاد خیلی جالب نخواهد بود.

رئیس‌جمهور آمریكا و شورای امنیت ملی سازمان ملل متحد سعی می‌كنند تا مانع از شدت گرفتن بحران شوند. همین امر باعث تیره شدن روابط اسرائیل و آمریكا می‌شود؛ روابطی كه پیشتر نیز به دلیل این واقعیت كه اسرائیل واشنگتن را پیش از این حمله مطلع نكرده بود، دچار آشفتگی شده است. كاخ‌سفید سعی می‌كند تا راهی را برای گفت‌وگو با ایران باز كند، اما این اقدام نیز پذیرفته نمی‌شود.
در عوض، ایران به اسرائیل حمله می‌كند، هم به طور مستقیم و هم از طریق نایبان خود در لبنان و نوار غزه (حزب‌الله و حماس). ایران، اقدامات آمریكا را ضعف قلمداد می‌كند و تنگه هرمز، این شریان اصلی نفت جهان را می‌بندد. این اقدام نیز به یك تقابل دامن می‌زند و به تقویت نظامی آمریكا در خلیج فارس منجر خواهد شد.
این شبیه‌سازی جنگ اخیر در مركز سیاست خاورمیانه "سابان " بخشی از موسسه مطالعاتی "بروكینگز " در واشنگتن صورت گرفته است و به نظر می‌رسد كه امیدها را برای دستیابی به راه‌حلی ساده برای چالش هسته‌ای ایران در جهان حقیقی از بین می‌برد.

"كنت پولاك " (Kenneth Pollack) یكی از ماموران سابق سازمان جاسوسی آمریكا (سیا) و كاخ‌سفید كه سرپرستی این شبیه‌سازی را برعهده داشت، گفت: درسی [كه از این شبیه‌سازی می‌توان آموخت] این است كه شما آن (جنگ) را آغاز می‌كنید اما در حقیقت متوقف كردن آن واقعا دشوار خواهد بود.
البته پولاك و دیگر افراد شركت‌كننده در این شبیه‌سازی كه یك روز به طول انجامید و اواخر سال گذشته میلادی نیز انجام شد، تاكید می‌كنند كه شبیه‌سازی‌های جنگی انعكاس كاملی از حقیقت نیستند. پیش‌گویی اینكه رهبری ایران در صورت بروز بحرانی واقعی چگونه رفتار خواهد كرد، بسیار دشوار خواهد بود.
اما نتیجه [این شبیه‌سازی] بر آنچه كه دیپلمات‌ها و افسران نظامی و نیز تحلیلگران مدت‌های طولانی گفته‌اند، تاكید می‌كند، اینكه حتی حمله هوایی موفقیت‌آمیز علیه تاسیسات هسته‌ای ایران- حمله‌ای كه برنامه هسته‌ای تهران را 2 تا 4 سال به تعویق بیاندازد- می‌تواند هزینه‌ای هنگفت و پیش‌بینی نشده به همراه داشته‌ باشد.
یك دیپلمات عالیرتبه اروپایی كه خواست نامش فاش نشود، روز جمعه گذشته اعلام كرد: این یك گزینه است كه باید به آن با دقت بسیار بسیار بسیار زیاد نگریسته شود. چرا كه ما می‌دانیم [انتخاب این گزینه نظامی] چه نتایجی می‌تواند به همراه داشته باشد؛ نتایجی كه می‌تواند فاجعه‌بار باشد.
این هفته پس از اینكه مدیركل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش كرد كه ایران ممكن است به طور محرمانه در حال توسعه كلاهكی هسته‌ای برای جایگذاری روی یك موشك بالستیك باشد، تنش‌ها در خصوص برنامه هسته‌ای این كشور نیز افزایش یافت.

اسرائیل كه ایران را تهدیدی مستقیم می‌داند، كنار گذاشتن گزینه نظامی را رد كرده است. البته مقامات اسرائیلی می‌گویند كه در حال حاضر به استفاده از فشار دیپلماتیك نیز امید دارند. حتی اشاراتی نیز از جانب كشورهای سنی عرب، مخصوصا عربستان سعودی مطرح شده است مبنی بر اینكه آنها نیز در صورت حمله به ایران كه رقیب تاریخی آنها است، به راه‌های دیگر خواهند اندیشید.
با این حال یكی از نتایج مهم شبیه‌سازی جنگ موسسه بروكینگز این است كه اسرائیل باید هزینه‌ای بسیار سنگین را برای حمله به ایران بپردازد.
بر اساس این گزارش، تا پایان این شبیه‌سازی، 8 روز پس از آغاز حمله ساختگی اسرائیل، نخست‌وزیر اسرائیل تحت فشار داخلی بسیار زیاد مجبور خواهد شد تا حمله هوایی 48 ساعته‌ای را در جنوب لبنان آغاز كند و بدین ترتیب جلوی حملات موشكی از جانب حزب‌الله، گروهی شبه‌نظامی كه توسط ایران پشتیبانی می‌شود، را بگیرد. مقامات اسرائیلی می‌دانند كه چنین حمله‌ای بعید است كه موفق شود اهداف مدنظر را محقق كند و در عوض عملیاتی پرهزینه‌تر و بزرگتر را در لبنان به اجرا در خواهد آورد كه شامل نیروهای زمینی نیز خواهد شد.
روابط اسرائیل با آمریكا كه مهمترین هم‌پیمان آن است، خدشه‌دار می‌شود. اسرائیل به منظور جلوگیری از تخریب بیشتر این روابط، در برابر فشار شدید آمریكا سر تعظیم فرود می‌آورد و حملات موشكی گهگاه از جانب ایران را بدون پاسخ می‌گذارد.

یكی از اعضای شركت‌كننده در این شبیه‌سازی می‌گوید: برخی از اعضای گروهی كه نماینده اسرائیل در این شبیه‌سازی بودند، اگرچه احساس می‌كردند كه به تعویق انداختن برنامه هسته‌ای ایران "حتی در صورت یك واكنش بسیار محكم نیز ارزش آن را دارد ".
"جاناتان پلد " (Jonathan Peled) یكی از سخنگویان سفارت اسرائیل از اظهار نظر در خصوص این شبیه‌سازی جنگ و نتایج آن خودداری كرد.
وی مدعی شد: همه ما می‌توانیم بگوییم كه ایران تهدیدی است نه تنها برای اسرائیل بلكه برای منطقه، برای آمریكا و برای جهان در سطحی وسیع‌تر. و بنابراین، جامعه بین‌الملل باید به این مسئله بدون تاخیر بپردازد، و در مرحله نخست تحریم‌ها را اعمال كند.

شبیه‌سازی جنگی موسسه بروكینگز یكی از 3 شبیه‌سازی صورت گرفته تا كنون در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران است كه در ماه دسامبر گذشته صورت گرفته است. 2 مورد دیگر در دانشگاه "هاروارد " و "تل‌آویو " انجام شد كه ظاهرا مشخص كرد كه نه تحریم‌ها و نه تهدیدها نمی‌تواند مانع از ادامه بلندپروازی‌های هسته‌ای تهران شود.
در مورد شبیه‌سازی شده در موسسه بروكینگز، 3 گروه از كارشناسان برجسته از جمله مقامات عالیرتبه سابق آمریكایی به جای رهبری آمریكا، ایران و اسرائیل نقش‌‌آفرینی كردند. آنها در اتاق‌های جداگانه در مقر این موسسه مطالعاتی در واشنگتن گردهم آمده بودند. مقامات آمریكایی و اسرائیلی با یكدیگر در ارتباط بودند اما با مقامات ایرانی هیچ گونه ارتباطی نداشتند.

یكی از نتایج مهم این شبیه‌سازی این بود كه ایرانیان با شدت به این حمله پاسخ داد و چطور تهران و واشنگتن بدون ارتباط مستقیم برداشت اشتباه از یكدیگر داشتند- كه البته برخی از شركت كنندگان، شدت حمله را بسیار بیشتر از حد واقعیت توصیف كردند.
ایران به طور مستقیم علیه آمریكا و یا نیروهای آمریكایی در عراق و افغانستان، دست به اقدامی تلافی‌جویانه نزد. اما ایران به اسرائیل حمله كرد و سپس به "ظهران " در جنوب عربستان حمله كرد و در نهایت نیز بستن تنگه هرمز را آغاز كرد.
یك نفر از گروهی كه نماینده ایران در این شبیه‌سازی بود می‌گوید: تقریبا هیچ انگیزه‌ای برای ایران وجود ندارد كه این كشور با استفاده از زور به این اقدام واكنش نشان ندهد. مشاهده این امر نیز بسیار جالب بود كه تا چه میزان افزایش محدودیت‌ها برای ایران مفید واقع شد.
بدون علم به این موضوع، دو اقدام اخیر ایران، از خطوط قرمز آمریكا عبور كرد و موجب واكنش نظامی آمریكا شد.
این عضو گروه ایران در شبیه‌سازی فوق گفت: هیچ‌ كس جز ایرانیان البته به طور تقریبی، در این شبیه‌سازی برتری نیافت.
دولت تهران همچنین موفق شد تا مخالفان سیاسی خود در داخل این كشور را مغلوب كند.

http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8812030795

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 4 اسفند 1388    | توسط: سعید    | طبقه بندی: سیاسی،     | نظرات()