سلام

در ماههای اخیر شاهد شکستهای پیاپی ستون اطلاعاتی آمریکا بودیم که از دستگیری ریگی شروع و به بازگشت شهرام امیری به کشور ختم شده و چه بسا در آینده شاهد پروسه های دیگری نیز باشیم.

اما این روزها ماجرای شهرام امیری تبدیل به موضوع داغ رسانه ای شده که به همین مناسبت لازم میبینم چند نکته رو بیان کنم.
ابتدا نگاهی گذرا به این ماجرا برای کسانی که شاید سالها بعد گذرشون به این نوشته میفته و از اصل ماجرا بی خبر هستند.
شهرام امیری محقق دانشگاه مالک اشتر تهران در فروردین 1388 زمانی که در سفر حج در مکه بودند به ناگاه ناپدید می شوند و ایران دستگاه استخبارات عربستان و همچنین سیا را در ناپدید شدن این محقق ایرانی دخیل دانستند.
ماهها گذشت و گذشت و ایران همچنان به دخیل دانستن آمریکا در این ماجرا تاکید می کرد. تا اینکه در خرداد1389 یعنی بیش از یک سال پس ناپدید شدن شهرام امیری ویدیویی از تلویزیون ایران پخش شد که در آن امیری حضور خودشو در امریکا اعلام کرد و گفت که توسط نیروهای عربستان و امریکا دستگیر و به امریکا برده شده. خلاصه میگم که بعد از آن این ماجرا داغتر شد و پس از تایید حضور امیری در امریکا کاخ سفید اعلام کرد که او به خواست خود و برای ادامه تحصیل وارد امریکا شده .......... تا اینکه پس از مدتی و در اواخر تیر 1389 امیری وارد کشور ایران شد.
در این رابطه همچنان آمریکا تاکید بر این داشت که دخالتی در ورود امیری به امریکا نکرده و ایشان کاملا آزادانه وارد آمریکا شده است. در این میان افشاگری ها امیری هم درباره دزدیده شدنش سندی بود برای ادعای ایران.

اما حال می خواهیم سوالاتی  را مطرح کنیم تا از واقعیت ماجرا باخبر شویم. این سوالات بدون در نظر گرفتن صحبتهای امیری در باره دلیل مدت حضور خود در آمریکا و نحوه ورودش از آمریکا پرسیده می شود..

1- اگر آقای امیری به خواست خود وارد آمریکا شده است پس چرا در هیچ یک از مبادی ورودی آمریکا ورد ایشان ثبت نشده است؟
2- چرا هیچ گونه پاسپورت و روادیدی به نام ایشان وجود ندارد؟
3-چرا بعد از بیش از یک سال و پس از آن که تصویر ضبط شده امیری رسانه ای شد امریکا حضور ایشان در خاک امریکا را تایید کردند چرا که تا پیش از آن امریکا حضور امیری در امریکا را کاملاانکار می کرده.
4-حضور یک محقق ایرانی در امریکا چه اهمیتی برای کاخ سفید داشته که بخواهد درباره آن بیانیه صادر کند چه بسا که هر ساله تعداد زیادی استاد و محقق ایرانی به امریکا و سایرکشورهای جهان سفر می کنند؟
5-امریکا خود اعلام کرد که درصورت ایمری از تصمیم خود درباره بازگشت به ایران منصرف شود 50میلیون دلار بعلاوه تضمین امنیت زندگی در اروپا را به وی خواهد داد. امریکا به چند دانشمند ایرانی چنین پیشنهادی را می دهد؟
6-امریکا اعلام کرد که درمقابل اطلاعاتی که امیری به آنها داده است مبلغ 5میلیون دلار به امیری داده است و از سویی دیگر عنوان می کند که اطلاعات امیری به درد ما نمی خورد. این به خودی خود حاوی صحبتهای متناقض نیست؟
7-آیا امریکا هر دانشمند ایرانی که وارد خاکش شود را مورد بازجویی و تخلیه اطلاعاتی قرار می دهد؟
.
.
.
 و دهها چرای دیگر که در ذهن همه وجود دارد. البته این اولین باری نیست که چنین اتفاقاتی برای شهروندان ایرانی می افتد و نشان دهنده وجود دموکراسی مطلق در نظام آمریکا یی و بطور کلی در دنیای حاضر ما است.
هنوز خاطره تلخ هواپیمای مسافربری با بیش از 250 مسافر که مورد اصابت موشک کشتی امریکایی قرار گرفت از خاطرمان نرفته..
چه کسی پاسخگوست؟
دعا برای فرج امام زمان را فراموش نکنیم که نجات دهنده همه ماست.


اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 27 تیر 1389    | توسط: سعید    |    | نظرات()